Z PIĄTĄ WYCIECZKĄ Z KOLORAMI POLSKI UDALIŚMY SIĘ DO DOBRONIA! OTO RELACJA!

Dodano: 11.07.2019

Wycieczka wiodła nas z Łodzi przez Bełchatów, Kleszczów, Żłobnicę i Talar k/Ldzania do Dobronia.

Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. z archiwum ROTWŁ
Fot. z archiwum ROTWŁ
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS
Fot. TMS

W Bełchatowie zwiedzaliśmy fantastyczną ekspozycję multimedialną Giganty Mocy ulokowaną na trzech kondygnacjach nowoczesnego budynku. To niezwykła podróż w czasie i przestrzeni opowiadająca nie tylko bełchatowskiej odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego i miasta Bełchatów, ale i o całym procesie powstawania oraz wykorzystania węgla oraz energii elektrycznej. Ale to tylko część owej opowieści. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się ogromnie wiele o historii naszej planety, życia na niej, o historii wynalazczości, która zawiodła nas do obecnego stanu rozwoju technologicznego, o górniczych tradycjach i wielu innych rzeczach. A wszystko to oglądaliśmy z pomocą audioguide’a, który oprowadził każdego z nas po tej rozległej, interaktywnej instalacji, pełnej także gablot ze skamielinami i różnymi skarbami ziemi wydobytymi z odkrywki w trakcie jej eksploatacji. Wielce pouczająca lekcja dziejów świata z mnóstwem atrakcji także dla najmłodszych.

Następnie udaliśmy się do gminy Kleszczów - najbogatszej gminy w Polsce. W rekreacyjnym ośrodku Solpark Kleszczów nie tylko się posililiśmy. Mieliśmy okazję obejrzeć ten olbrzymi obiekt m.in. z boiskami i basenem, gdzie mieści się także gimnazjum – po wakacjach zapewne liceum.

W tej samej gminie, w Żłobnicy, usytuowany jest punkt widokowy na ogromną, nieczynną już część odkrywki KWB Bełchatów. Widok na tą „największą dziurę” w Polsce z Elektrownią Bełchatów w tle zapiera dech w piersiach – przy okazji to jedno z miejsc na naszej planecie widoczne z kosmosu. To głębokie na ponad 300 metrów wyrobisko będzie w przyszłości, według kopalnianych planów, olbrzymim jeziorem.

Zmierzając w stronę Dobronia zatrzymaliśmy się w Talarze koło Ldzania aby obejrzeć Osadę Dwa Młyny położoną w pobliżu rozlewiska rzeki Grabi. O tym niezwykłym miejscu pisał już nasz wielki kronikarz Jan Długosz w 1568 roku. To kompleks złożony z dwóch unikatowych i będących zabytkami techniki drewnianych młynów z XIX wieku. W środku większego z nich podziwialiśmy etnograficzne zbiory z okolicy m.in. stare narzędzia, meble, stroje, maszyny czy wyroby rękodzieła ludowego. Osada ta jest częstym celem rowerowych eskapad i plenerem fotograficznym, a na jej terenie działa obecnie także bar.

Końcowym etapem wycieczki był Dobroń z pięknym, drewnianym XVIII-wiecznym Kościołem św. Wojciecha. W gminnym parku w Dobroniu wysłuchaliśmy występu miejscowej orkiestry  dętej i mogliśmy skosztować specjałów przygotowanych m.in. przez Koło Gospodyń  Wiejskich z Mogilna Małego. Właśnie w Kościele św. Wojciecha koncert dał niesamowicie uzdolniony pianista młodego pokolenia Aleksander Dębicz. Ten wspaniały występ zawierający bachowskie Inwencje i Sinfonie, przeplatany był własnymi kompozycjami artysty, a zagrana na bis Toccata No. 1  wprawiła słuchaczy w nieopisany zachwyt.

Naszym środkiem lokomocji ponownie był luksusowy autokar firmy AROTrans, a wspaniała, wesoła i serdeczna atmosfera stała się już tradycją naszych tegorocznych wycieczek z Kolorami Polski. Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom serdecznie DZIĘKUJEMY!

Fot. TMS