W dniach 1-3 maja 2018 r. w miejscowości Słońsk (woj. lubuskie) odbył się XVIII Zjazd Szlachty Polskiej rodów Herbu SAS: Matkowskich, Jaworskich, Komarnickich, Wysoczańskich, Jurgiewiczów, Żurakowskich, Ilnockich.
W zjeździe uczestniczyło 98 osób. Zjazd został zorganizowany dla upamiętnienia 100 rocznicy uzyskania niepodległości Polski. W drugim dniu imprezy ( 02-05.) podsumowano konkurs plastyczny pod patronatem Zrzeszenia Szlachty herbu SAS zorganizowany w Zespole szkół w Słońsku im. Przyjaźni Narodów. Nagrodzono 5 osób: przyznano 2 główne nagrody w postaci wyjazdu na trzydniową wycieczkę do Wilna, oraz trzy wyróżnienia - nagrody rzeczowe w postaci wydawnictw książkowych poświęconych tradycji niepodległościowych Nagrody zostały ufundowane przez : Agencję Turystyczną WILEJKA z Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego, i Kancelarię Doradztwa Podatkowego Wiesław Matkowski z Aleksandrowa Łódzkiego. Ponadto Muzeum przygotowało wystawę o tematyce niepodległościowej, a ROTWŁ użyczył sprzęt audiowizualny. W godzinach popołudniowych odbywały się odczyty historyczne poświęcone drodze do niepodległości z udziałem Sasów. Po godz. 20 odbył się bal.
Zjazd zakończył się trzeciego maja w godzinach popołudniowych. Najstarsi i najmłodsi uczestnicy zjazdu zostali obdarowani na pamiątkę biało-czerwonymi flagami narodowymi.
Historia Rodów Szlachty herbu SAS wywodzi się z kresów (obecna Ukraina). Zajmowali oni pogranicza ziem polskich, broniąc je przed najazdami Turków i Tatarów. Sa to tereny m.in. Podola (okolice Stanisławowa) – wsie: Matków, Ilnik, Wysocko. Komarniki, Mochnate. Korzenie Rodów sięgają terenów basenu Morza Śródziemnego (obecnie Grecja, Albania, Macedonia) zamieszkanymi pierwotnie przez ludy zwane ludami wołoskimi W przeszłości zajmowali się hodowlą owiec, koni i ich wypasem na terenach górskich. To właśnie ta ludność jest prekursorem gospodarki wypasowej na terenach górskich (w Polsce obszary Karpat i Tatr). Oprócz hodowli zajmowali się też wojaczką broniąc nierzadko własnego dobytku. Z powodu stopniowego zajmowania ziem bałkańskich przez Rzymian, a następnie Turków Osmańskich, Wołosi z całym dobytkiem migrowali na północ Europy. Rycerstwo Wołoskie za udział w walkach i obronę granic polskich otrzymali nadania ziemskie i zostali nobilitowani do stanów szlacheckich. Stali u boku króla Jagiełły pod Grunwaldem, hetmana Żółkiewskiego i Jana III Sobieskiego w walkach z Tatarami i Turkami pod Wiedniem. Walczyli także z najazdem szwedzkim. W czasach współczesnych brali udział w walkach o niepodległość Polski. Wielu Jaworskich i Matkowskich otrzymało krzyże Virtuti Militari i wielu też poległo – pochowani są m.in. na cmentarzu Orląt we Lwowie. Brali udział w drugiej wojnie światowej u boku generałów: Andersa, Sikorskiego i Maczka. Po wojnie zostali przesiedleni ze swoich ziem na tereny ziem odzyskanych i obecnie zamieszkują tereny m.in. województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.
Dodaj swój komentarz