Wystawa roślin mięsożernych w Palmiarni w Łodzi

Dodano: 03.06.2019

W dniach 07-16.06. w Palmiarni w Łodzi przy al. Piłsudskiego 61 odbędzie się wystawa roślin mięsożernych. Zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt odmian takich roślin jak kapturnice, tłustosze, muchołówki, rosiczki i wiele innych.


W jednym z pawilonów Palmiarni zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników; pochodzących ze zbiorów Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz prywatnych kolekcjonerów.

Oryginalnie zbudowane muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają uwagę nie tylko swym wyglądem. Najbardziej niezwykłą ich cechą, wyróżniającą spośród innych roślin, jest umiejętność wabienia, chwytania i trawienia zwierząt – głównie niewielkich owadów. Wśród ofiar tych roślin oprócz owadów i ich larw, trafiają się inne drobne zwierzęta: małe ślimaki, rozwielitki, oczliki, pająki i roztocza.
Rośliny mięsożerne to swoiste drapieżniki. Stanowią fenomen w świecie roślin, gdyż są zdolne zarówno do fotosyntezy, jak również bezpośredniego pobierania pokarmu zwierzęcego. Są nieruchome, pozornie bezbronne a jednak atakują i zabijają bardzo ruchliwe zwierzęta. Przybierają często niezwykłe formy, wabią ofiary jaskrawymi barwami lub obietnicą nektaru, a chwytają je za pomocą pułapek.

Podczas wystawy zapraszamy również na:
* warsztaty „Pielęgnacja roślin mięsożernych w warunkach domowych” – prowadzi Kamil Sagan, w dniach:
8 i 15.06. 2019r. (soboty) godz. 13.00
9 i 16.06.2019r. (niedziele) godz. 13.00
*prelekcje w dniach:
9.06.2019r. „Rośliny mięsożerne – różnorodność, występowanie, wymagania i odżywianie, prowadzi dr Dorota Michalska (Uniwersytet Łódzki). Prelekcja organizowana w ramach Akademii Różnorodności 2019 Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Dodatkowo, w dniach 7, 8, 9, 15 i 16 czerwca, wystawie towarzyszyć będzie kiermasz roślin mięsożernych, a początkujący kolekcjonerzy będą mogli uzyskać informacje jak pielęgnować rośliny mięsożerne w domu.

Wstęp na wystawę i prelekcje za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.

Wystawa czynna w godz. 10.00 – 18.00, kasa do 17.30
(w poniedziałki Palmiarnia NIECZYNNA).

Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł.

Źródło: https://plasterlodzki.pl/wydarzenia/wystawa-roslin-miesozernych/