Noc Muzeów w Łowiczu

Dodano: 18.05.2017

Muzeum w Łowiczu, Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, zapraszają na Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 20 maja 2017 r. w godz. 17.00 - 24.00.

Noc Muzeów w Łowiczu
Noc Muzeów w Łowiczu

W programie:

Godz. 17.00 Rozstrzygnięcie konkursu „Muzealne Spotkania z Fotografią” / Parter.

Godz. 17.00 – 19.00 Zwiedzanie wystawy „Pan radca Klimecki” w salach Archiwum Państwowego w Łowiczu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikalne materiały prezentujące postać Maurycego Klimeckiego (1893 -1967) zasłużonego, łowickiego działacza społecznego. Dla miłośników historii przewidziano przejście przez magazyny archiwalne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy osoby zainteresowane o odbiór wejściówek w Archiwum do 17 maja 2017 r.

Godz 18.00 - 18.30 "Pasja wycinania". Spotkanie z Edwardem Noniewiczem. Jeden z najbardziej znanych łowickich kolekcjonerów, zaprezentuje jedną ze swoich pasji w postaci autorskiej wycinanki. Jej forma będzie zupełnie odmienna od tradycyjnego, ludowego, łowickiego wzronictwa. / II Piętro

Godz. 18.30 "Henryk Sienkiewicz na kartach pocztowych". Wystawa. Zachęcamy do zwiedzania wystawy kart pocztowych, których tematem przewodnim będzie twórczość noblisty. Pokazane zostaną unikatowe zbiory czterech kolekcjonerów: Henryka Pięty, Marcelego Węgrzynowskiego, Jana Zduńczyka, Andrzeja Chmielewskiego. / I Piętro

Godz. 19.00 Wernisaż wystawy "Światło i czas". Malarstwo Agnieszki Kopczyńskiej i ceramika Jadwigi Dębskiej. Obie artystki są rodowitymi Łowiczankami. Agnieszka Kopczyńska jest z zawodu prawnikiem, ale malarstwem pasjonuje się od dziecka. Maluje głównie pejzaże, fascynują ją konie, a wśród malowanych tematów pojawiają się również kwiaty, ptaki, akt. Posługuje się różnymi technikami – akwarela, akryl, olej, tusz, stosuje techniki mieszane oraz ulubiony pastel suchy na różnego rodzaju podłożach malarskich. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobyła II nagrodę w Skierniewickim Ogólnopolskim Biennale „Pejzaż Ojczysty Zabytki w Krajobrazie” (2006). Jadwiga Dębska zajmuje się rękodziełem artystycznym – tworzy unikalne i niepowtarzalne wyroby z gliny, ceramikę zarówno o charakterze użytkowym, jak i dekoracyjnym, m.in. figurki ceramiczne, zestawy naczyń stołowych. Łowicka sztuka ludowa jest jej pasją – w swoich wyrobach ceramicznych często czerpie z niej inspiracje. Miejscem gdzie tworzy, a także prowadzi warsztaty ceramiczne, jest jej Pracownia Ceramiki i Rękodzieła „DeJa”. Artystki od lat współpracują z ośrodkami kultury regionu łowickiego. Obecna wystawa w Muzeum w Łowiczu jest już czwartym wspólnym projektem.

Godz. 18.30, 19.30 Zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK/ I i II piętro.

Godz. 20.30 „Muzyczna Noc w Muzeum” – koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu. / Kaplica barokowa. Repertuar koncertu obejmuje utwory z zakresu muzyki klasycznej w opracowaniu na małą orkiestrę smyczkową, fortepian, gitarę , flet i akordeon, a także formy wokalne (chór i solo). Podczas koncertu wykonane zostaną również szlagiery muzyki rozrywkowej – musicalowej.

Godz. 22.00, 23.00 M(n)ocne opowieści. Kryminalne zagadki Łowicza. Przeniesiemy się w świat łowickiego półświatka i mrocznych tajemnic księżackiej prowincji. Poznamy mniej znaną historię regionu pełną morderstw, grabieży i bandytyzmu. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach./ I Piętro

 

Ponadto zapraszamy na:

Godz. 17.30 - 20.30 "Muzealne inspiracje" - warsztaty plastyczne dla dzieci. / II Piętro.

Godz. 18.30 - 21.00 "Cięte" - warsztaty rodzinne./ II Piętro. Uczestnicy nauczą się wycinać ozdobne papierowe koronki.

Godz. 18.00 - 20.00 "Kopiujemy Chełmońskigo" - "Nowa Fala" grupa plastyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łowiczu./ I i II Piętro. NOC MUZEÓW PRZY BASZCIE KLICKIEGO Organizator: Zarząd Osiedla Stare Miasto w Łowiczu.

Godz. 15.00 - 24.00 Zwiedzanie baszty.

Godz. 15.00 - 20.00 Pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wstęp wolny.

Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Łowiczu Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej PTTK Oddział Łowicz Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu Sponsorzy: Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu Agata RTV AGD Multimedia Hurtownia Artykułów Papierniczych i Biurowych „Papirus”

Szczegóły na www.muzeumlowicz.pl

Źródło informacji i fotografii: https://regionkultury.pl/Infoglob/NewsList/NewsItem.aspx?pageid=1&mid=5&itemid=5070