"Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej" - wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

Dodano: 02.01.2019

Na wystawę zaprasza Muzeum Sportu i Turystyki (Oddział Muzeum Miasta Łodzi), a mieści się ona w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu” (al. Politechniki 10).

Źródło: materiały promocyj
Źródło: materiały promocyj

Nowa, interaktywna wystawa wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi, sygnalizuje najważniejsze wydarzenia i postaci, ale jest również promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play.

Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” jest sprzęt projekcyjny i interaktywny, umożliwiający zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także dający szansę sportowego treningu.

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowana została kawiarnia szachowa, nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), będąca miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, w której rozgrywali mecze i turnieje. Na specjalnym stole umieszczony został komputer szachowy umożliwiający grę z programem symulującym grę wybitnych szachistów.

Druga wydzielona przestrzeń poświęcona została udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie, dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory.

W trzeciej części wystawy wyodrębniony został stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne.

Ostatnia część ekspozycji, poświęcona ruchowi turystycznemu, opowiada o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi oraz wyprawach wysokogórskich. Tu można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została także specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających z jednoczesnym nanoszeniem elementów ubrania himalaistów i uzyskiwaniem efektu zmian przy wybranych temperaturach poniżej zera.

W ramach wystawy stałej w „Zatoce Sportu” realizowany jest także program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, spotkań edukacyjnych adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców oraz konkursów edukacyjnych.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 10:00-16:00

* Środa: 10:00-16:00

Czwartek: 10:00-16:00

Piątek: 12:00-18:00

Sobota: 12:00-18:00

Niedziela: 12:00-18:00

* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:

Bilety indywidualne:

Bilet indywidualny normalny: 8 zł

Bilet indywidualny ulgowy: 5 zł

Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł

Bilety indywidualne wraz z oprowadzaniem (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Bilety indywidualne wraz z lekcją muzealną (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Bilety indywidualne wraz z warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Źródło: mat. pras MMŁ