Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego
A+ A-
Sonda
kalendarium imprez
Która z poniższych atrakcji turystycznych jest (najdok)ładniej zrewitalizowana? (Można zaznaczyć maksymalnie 3 pola)

Groty Nagórzyckie
Ruiny Zamku w Inowłodzu
Rynek w Piotrkowie Tryb.
Pałac Męcińskich w Działoszynie
Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Manufaktura w Łodzi
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Festiwal Transatlantyk 2019

dodano: 04.07.2019
drukujpoleć znajomemu

W tym roku, w dniach 12-19 lipca, odbędzie się 9. edycja Festiwalu Transatlantyk. Festiwal już po raz czwarty odbędzie się w Łodzi. Tematem przewodnim 9. edycji Festiwalu jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”.

Transatlantyk Festival w Łodzi to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej.

Transatlantyk Festival w Łodzi oparty jest na trzech filarach:

Filmie - prezentacja najnowszych, najważniejszych produkcji nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych (w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance), retrospektyw, dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji, a także wizyt wybitnych i utytułowanych twórców filmowych i gości z całego świata. Każda edycja Festiwalu to ponad 100 tytułów filmowych pokazywanych na kilkuset seansach!

Muzyce - Galach Otwarcia i Zamknięcia, unikalnych w skali świata konkursach kompozytorskich skierowanych do młodych twórców, koncertach i wydarzeniach w Klubie Festiwalowym.

Edukacji i działaniach branżowych - serii warsztatów, Master Classes i paneli dyskusyjnych z wybitnymi specjalistami, obszernego programu edukacyjnego z zakresu sztuki filmowej, muzyki, zagadnień społecznych, produkcji i dystrybucji z udziałem profesjonalistów światowej klasy. Program skierowany jest do wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzieży i dorosłych - a także do osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: https://www.transatlantyk.org/pl/131,idea

Program filmowy 9. edycji Festiwalu Transatlantyk:

200 znakomitych filmów, 50 polskich premier, wyjątkowe seanse w ramach Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego, spotkania z wybitnymi twórcami z całego świata... – od 12 do 19 lipca zapraszamy do Łodzi na 9. Festiwal Transatlantyk!

Motywem przewodnim 9. edycji Transatlantyku jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Dokładnie 50 lat po historycznej misji Apollo 11, za pomocą starannie wybranych filmów otwierane będą dyskusje zarówno o wielkich projektach cywilizacyjnych współczesnego świata, jak i o intymnych pragnieniach i prywatnych próbach szukania innych światów.

Podczas Gali Otwarcia, w piątek 12 lipca w EC1 Łódź - Miasto Kultury, rozpocznie się inauguracja Festiwalu polską premierą hollywoodzkiego filmu „Znajdę Cię” w reż. Marthy Coolidge. Dwa kolejne filmy otwarcia to „Niewidoczne życie sióstr Gusmão” (reż. Karim Aïnouz) oraz „Jaskółki nad Kabulem” (reż. Zabou Breitman i Eléa Gobbé-Mévellec).

NOWE KINO

Film „Tam gdzieś musi być niebo”, którego reżyser, Elia Suleiman, otrzymał w Cannes nagrodę specjalną, będzie jedną z 35 premier na Festiwalu Transatlantyk w konkursie Nowe Kino. Filmy prezentowane w tej sekcji to wybór najciekawszych premier z całego świata, włącznie z filmami nagradzanymi na najważniejszych festiwalach: w Cannes, Wenecji, Locarno, Berlinie czy Sundance. Filmy pokazywane w Nowym Kinie powalczą o unikalną Transatlantyk Distribution Award. Nagroda zostanie przeznaczona na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który film wygra, tradycyjnie zdecydują widzowie festiwalu w plebiscycie publiczności. Swoją nagrodę w tej sekcji przyzna także Jury Młodych Krytyków złożone z laureatów konkursów krytyczno-filmowych Festiwalu Kamera Akcja. W konkursie Nowe Kino zaprezentują się także inne filmy, które swoje premiery światowe miały na zakończonym niedawno festiwalu w Cannes. Wśród nich m.in.: „Sybillę” (reż. Justine Triet) oraz „Ninę Wu" (najnowszy film Midiego Z).

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY

W tej sekcji prezentowane są najlepsze krótkie formy filmowe zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Tego roku do ścisłego finału weszło 28  filmów: 6 animacji, 5 dokumentów i 17 fabuł. Krótkometrażowe filmy oceni międzynarodowe jury w składzie: Neil Young, Paweł Borowski oraz Edvinas Puksta. Zwycięzca otrzyma Złotą Arkę za najlepszy film krótkometrażowy oraz 10 tysięcy złotych, natomiast laureaci drugiej i trzeciej nagrody dostaną, odpowiednio, 7 i 5 tysięcy złotych.

ZBLIŻENIA

W ramach sekcji widzie będą zaproszeni na 4 retrospektywy:

ZBLIŻENIE: ARTURO RIPSTEIN

Pierwsza zaprezentuje filmy największego meksykańskiego reżysera Arturo Ripsteina, współpracownika i przyjaciela Luisa Buñuela. Widzowie zobaczą trzy filmy mistrza: „Karmazynową głębię”, dramat „Takie jest życie” oraz czarną komedię „Zgubę mężczyzn”.

Podczas Transatlantyku Ripstein odbierze prestiżową nagrodę FIPRESCI Platinum Award 94, przyznawaną wybitnym reżyserom filmowym, którzy zapisali się w historii światowego kina. Festiwal Transatlantyk jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie, podczas których wręczana jest ta jubileuszowa nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi podczas Gali Otwarcia Festiwalu.

ZBLIŻENIE: WOJCIECH MARCZEWSKI

Urodzony w Łodzi reżyser to jeden z najbardziej niezwykłych twórców filmowych w Polsce. Istotnym tematem jego filmów jest walka ze zniewoleniem – przez system polityczny, przeszłość lub własne niewłaściwe wybory. W ramach retrospektywy zaprezentowane zostaną wszystkie filmy kinowe Wojciecha Marczewskiego: „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczkę z kina Wolność”, „Weiser". Widzowie zobaczą także dwa filmy telewizyjne Wojciecha Marczewskiego: „Klucznika” oraz „Czas zdrady”. Wojciech Marczewski będzie gościem Festiwalu Transatlantyk, a spotkania z nim, jego aktorami oraz współpracownikami, będą ważną częścią wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.

W ramach Transatlantyku, w sobotę 13 lipca o godz. 12.00 w łódzkiej Alei Sław przy Piotrkowskiej 70 odsłonięta zostanie gwiazda tego wybitnego reżysera, scenarzysty i pedagoga. Gwiazda Wojciecha Marczewskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO, a jej odsłonięcie to wspólny projekt Festiwalu oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Bezpośrednio po ceremonii zapraszamy na masterclass z reżyserem (wydarzenie odbędzie się w Club 77).

ZBLIŻENIE: ASIF KAPADIA

Asif Kapadia to jeden z najciekawszych dziś twórców dokumentalnych na świecie. Jak nikt potrafi łączyć materiały archiwalne (często wcześniej nie pokazywane) w fascynujące i współczesne opowieści. Widzowie Transatlantyku będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć wszystkie trzy części jego hipnotyzującej trylogii o ikonach popkultury, sławie i fatum –  „Diego”, „Sennę” i „Amy”.

ZBLIŻENIE: ALEKSIEJ GERMAN (ojciec)

Aleksiej German to najbardziej niedoceniony z największych reżyserów rosyjskich. Bohaterem czwartej retrospektywy będzie prawdziwy wizjoner kina, twórca posługujący się własnym, unikalnym i niedającym się zapomnieć językiem. Na Festiwalu pokażemy wszystkie filmy tego kultowego reżysera, wychodząc od „Siódmego towarzysza”, przez „Dwadzieścia dni bez wojny”, po film „Mój przyjaciel Iwan Lapszyn”. Widzowie obejrzą również „Trudno być bogiem” i „Próbę wierności”. Retrospektywę domknie najważniejszy film Germana – „Chrustaliow, samochód!”.

HISTORIE KINA: INNE ŚWIATY

W ramach lubianej przez widzów Festiwalu sekcji „Historie kina” zostaną pokazane znakomite filmy należące do kanonu klasyki filmowej, po raz kolejny zabierając widzów w podróż po historii X Muzy. Motywem przewodnim tej części programu będą w tym roku “Inne światy.” W programie „Historii kina” znalazło się trzynaście starannie wyselekcjonowanych filmów zrealizowanych pomiędzy latami 60. a początkiem bieżącej dekady, w tym film „Życie rodzinne” Krzysztofa Zanussiego. Reżyser, który świętuje w tym roku 80. urodziny oraz 60. rocznicę swojego debiutu, będzie gościem Festiwalu.

W ramach „Historii kina” zostaną zaprezentowane także takie klasyki kina, jak „I raz, i dwa” (reż. Edward Yang), zobaczyć też będzie można kultowego „Taksówkarza” Martina Scorsese.

TRANSATLANTYK KINO KULINARNE

W programie tej niezwykle lubianej przez widzów sekcji pokazane zostaną filmy o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej, zarówno produkcje poświęcone sztuce gotowania i jedzeniu,  jak i osobiste historie życia wielkich gwiazd z kulinarnego świata. Kino Kulinarne powstało z połączenia dwóch składników: idei slow food, zdrowego odżywiania i przywiązania do jakości żywności oraz idei spokojnego, niespiesznego spotkania i rozmowy. Warto dodać, że Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce i jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie, które współpracują z Berlinale Kulinarisches Kino. Nad programem cyklu od 9 lat czuwa twórca i wieloletni kurator tej sekcji na Berlinale – Thomas Struck. W tegorocznym Kinie Kulinarnym będzie można zobaczyć filmy: „Bóg w każdym ziarnku” (reż. Miguel Ángel Jiménez, kolacja Paweł Rumowski), „Nasze miejsce na ziemi” (reż. John Chester, kolacja: Patryk Dziamski & Robert Skubisz), „Ogień: kuchenne (r)ewolucje” (reż. Maya Gallus, kolacja: Tomek Jakubiak), „Soufra” (reż. Thomas A. Morgan, kolacja: Ernest Jagodziński) oraz „Wielkie otwarcie” (reż. Campbell Scott, Stanley Tucci, kolacja: Przemysław Wieloch).

KINO ŁÓŻKOWE VOX

Kilkadziesiąt wygodnych łóżek z baldachimami stojących w łódzkim Pasażu Schillera to jedno z ulubionych miejsc widzów Transatlantyku! Autorski projekt Festiwalu, a zdaniem wpływowego serwisu BuzzFeed, jedno z 10 najwspanialszych plenerowych kin świata, łączy w sobie rozmach pokazu dla kilkuset osób z niemal domową, przytulną atmosferą projekcji. W Kinie Łóżkowym VOX wyświetlone zosdtaną takie filmy, jak  „120 uderzeń serca” Roberta Campillo, „Jackie Brown” Quentina Tarantino, „Dziedziczki” Marcelo Martinessiego, „Lato” Kirilla Serebrennikova, „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Kafarnaum” Nadine Labaki.

FILMOWY KLAN URWISÓW

Najlepsze filmy dla młodych widzów i polskie premiery filmów dla dzieci. Ta sekcja Festiwalu Transatlantyk adresowana do najmłodszych kinomanów każdego roku cieszy się wielką popularnością. Porusza wyobraźnię, cieszy, wzrusza i inspiruje – nie tylko starannie wybranymi filmami, ale i warsztatami. Podczas 9. edycji Festiwalu mali widzowie zobaczą m.in. „Basię 2” (reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz), „Mamy talent” (reż. Chritian Lo) oraz „Robaczki z zaginionej dżungli” (reż. Hélène Giraud, Thomas Szabo).

KALEJDOSKOP, KINO NOCĄ: JEDEN, SEZON, POLÓWKA: KOSMOS

W sekcji "Kalejdoskop" zostaną zaprezentowane filmy „odbijające” to, co dzieje się w dzisiejszym świecie i dzisiejszym kinie; wartościowe nowe tytuły, przedpremierowo prezentowane na Transatlantyku. W ramach sekcji zostaną wyświetlone takie filmy, jak „PJ HARVEY. A Dog Called Money” Seamusa Murphy’ego, „Ustrzelić mafię” Kim Longinotto, „Obrazy bez autora” Floriana Henckela von Donnersmarcka czy „Synonimy” Nadava Lapida.

Kino nocą to sekcja przygotowana specjalnie z myślą o tych widzach, którzy uważają, że dobre kino jest lepsze niż sen. Jej motywem przewodnim będzie tego roku „Jeden”: jeden niefortunny krok, jedno przegapione metro, jeden dzień…  W ramach pokazów dla nocnych marków zostaną zaprezentowane m.in. filmy „Jednym cięciem” ( reż. Shin'ichirô Ueda), „The Boys” (reż. Dan Trachtenberg) czy „Gangster, glina i diabeł” (reż. Won-Tae Lee).

Sezon to z kolei przegląd najciekawszych premier sezonu 2018/19 w polskich kinach. Od głośnych, oscarowych produkcji, jak „Green Book” Petera Farelly’ego, „Roma” Alfonso Cuarona czy „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, przez te nagrodzone w Cannes: „Złodziejaszki” (reż. Hirokazu Kore-eda)  i „Dogman” Matteo Garrone, po filmy polskich reżyserów, o których wiele mówiło się̨ w ostatnich miesiącach („Monument” Jagody Szelc czy „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka).

Tradycyjnie już, we współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka organizatorzy Festiwalu zapraszają w każdy letni piątek do kina plenerowego EC1 na pokazy filmów, których motywem przewodnim jest tego roku „Kosmos”. W sekcji znalazły się takie klasyki, jak „Obcy – decydujące starcie” Jamesa Camerona czy „Solaris” Stevena Soderbergha, a także „Marsjanin” Ridleya Scotta.

Źródło: https://www.transatlantyk.org/pl/aktualnosci/132,program-filmowy-9-edycji-festiwalu-transatlantyk-

Zdjęcia:
Źródło: www.transatlantyk.o
Źródło: www.transatlantyk.org
Źródło: www.transatlantyk.o
kalendarium imprez
<<     Listopad, 2019     >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

15.11.2019

17.11.2019
Targi Żeglarstwa I Sportów Wodnych „Boatshow Poland”
08.11.2019

17.11.2019
Wystawa storczyków w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi
15.11.2019

24.11.2019
Ramen Festival 2019
12.11.2019

25.11.2019
„Divertimento" – wystawa fotografii Mariusza Nowickiego
15.11.2019

27.11.2019
Wystawa "Nie odwracam głowy" Katarzyny Łukasik
07.11.2019

28.11.2019
Wystawa "Ojcowie Niepodległości"
07.11.2019

02.12.2019
Wystawa małej formy w Alliance Francaise w łódzkiej Manufakturze
31.05.2019

30.12.2019
Wystawa ,,Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie.”
28.10.2019

31.12.2019
Wystawa „Dialogi pamięci. Warsztaty w Łodzi 2016/2017/2018” w Centrum Dialogu
08.11.2019

05.01.2020
Maciej Walczak „Horror vacui” - wystawa

Zobacz najbliższe wydarzenia na mapie
video box
kalendarium imprez
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na swoją skrzynkę pocztową, podaj swój adres email.

 
Zgadzam sią na wysyłanie na mój adres elektroniczny informacji ze strony rotwl.pl oraz na przetwarzanie tego adresu w bazie danych na zasadach określonych w przepisach Ustawy z dnia 26.08.2002r. (Dz. U. nr 144, poz.1204) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
http://www.zarabiajnaturystyce.pl/
http://www.translateria.pl
katalog turystyczny 2015